Congress schedule (Tentative) in Jst(UTC+9)

The Schedule of this Congress is depicted in Japan Standard Time (JST). 

 Please note that the time difference between UTC and JST is nine (9) hours (UTC+9) whole year. 

Check here your correct time zone:

 https://www.timeanddate.com/time/map/


Day 1 (11th November) (JST, UTC+9)

19:55-20:00

20:00-20:10

20:10-20:15

20:15-20:35

20:35-21:10

21:15-22:00

22:05-22:15

22:15-22:45

22:45-23:45

23:50-24:30

24:30-25:00

25:00

Zoom Open (Please make your mike mute and video off, rename to FAMILY NAME (3-didit Country Code))

Opening Remarks (5th IRCRA Congress Executive Board members)

Information to the participants (Shinji MIZUMURA)

Opening lecture (Kosaku DAIROKUNO, President of Meiji University, 20-minutes including Q&A)

Plenary lecture 1: Medical Science in Climbing (Volker SCHÖFFL, 30-min presentation, 5-min Q&A)

General Live presentation 1-1 (Three presentations, 10-minute presentation then 5-minute Q&A)

LUXOV demonstration 1: Speed touch solutions

          Coffee break (30 min, Free conversation,  several breakout rooms will be provided)

General Live presentation 1-2 (Four presentations, 10-minute presentation then 5-minute Q&A)

Special report from Japan1 (Yuji HIRAYAMA, 30-minute report and 10-minute Q&A)

Breakout sessions (Free conversation,  several breakout rooms will be provided, Yuji will be there)

Closing


Day 2 (12th November(JST, UTC+9)

19:55

20:00-20:05

20:05-20:40

20:45-21:45

21:50-22:00

22:00-22:20

22:20-22:45

22:50-23:50

23:55-24:35

24:35

24:35-25:05

 

Zoom Open

Instruction to the participants

Plenary Lecture 2: Physiology in Climbing (Vanesa España-Romero, 30-min presentation then 5-min Q&A)

General Live Presentation 2-1 (Four presentations, 10-min presentation then 5-min Q&A)

LUXOV demonstration 2: Speed tracking solutions

Coffee break (20 minutes, you can view a few video presentations)

Q&A session 1 for Video Presentation chaired by Taylor (V01-V05, 5 minutes for each presenter)

General Live Presentation 2-2 (Four presentations, 10-minute presentation then 5-min Q&A)

Special report from Japan 2 (Sachi AMMA, 30-min report and 10-min Q&A)

Closing 1 

Free talking with Sachi

 Closing 2


Day 3 (13th November) (JST, UTC+9)

19:55

20:00-20:05

20:05-20:40

20:45-21:30

21:35-21:45

21:45-22:05

22:05-22:30

22:35-23:20

23:25-23:40

23:45-24:25

24:25-24:55

24:55

Zoom Open

Instruction to the participants

Plenary Lecture 3: Application of climbing research to the Climbing field (Taylor Reed, 30-min the 5-min Q&A)

General Presentation 3.1 (Three presentations, 10-min presentation then 5-min Q&A)

LUXOV demonstration 3: Presentation of an interactive wall

Coffee break (20 minutes, you can view a few video presentations)

Q&A session 2 for Video Presentation chaired by Vanesa (V06-V10, 5 minutes for each presenter)

General Presentation 3.2 (Three presentations, 10-min presentation then 5-min Q&A)

Special report from Japan 3.1: Climbing in Outdoor Education (Masako HARIGAYA, 10-min presentation+5-min Q&A)

Special report from Japan 3.2: Future Para-Climbing (Koichiro KOBAYASHI, 30-min then 10-min Q&A)

Breakout sessions (Free conversation,  several breakout rooms will be provided)

Closing


Day 4 (14th November) Looking back on Tokyo Olympic Games (UTC+9)

19:55

20:00-20:05

20:10-20:50

20:55-21:55

22:00-23:00

23:05-23:15

23:15-23:40

23:40-25:05

    23:40-23:45

    23:45-24:05

    24:05-24:25

    24:25-24:45

   

24:45-25:05

    25:05-25:10

25:10-25:15

25:10-25:20

25:20- 25:50

25:50

Zoom open

Instruction to the participants

Plenary Lecture 4 (KOBINATA Toru, 30-min presentation then 10-min Q&A)

General Presentation 4-1 (Four presentations, 10-min presentation, then 5-min Q&A) chaired by Frieder

General Presentation 4-2  (Four presentations, 10-min presentation then 5-min Q&A) chaired by Vanesa

SmartBoard demonstration

Coffee break (Free conversation several breakout rooms is provided)

Looking back to Tokyo Olympic Games (15-min presentation then 5-min Q&A in each presentation)

Introduction (Shinji)

YASUI Hiroshi (JPN):  Head Coach of Japan Olympic Team. He will also be in charge of the Team at the Paris Olympic Games. 

KRAJNIC Roman (SLO) : Personal Coach of Janja Garnbret who is the very first Gold Medalist in Women Combined Discipline 

MIROSLAW Mateusz (POL): Personal Coach of Alexandra Miroslaw and the National Coach of Polish Speed Climbing Team. Alexandra made the new World Record of Women's Speed Climbing at the Tokyo Olympic Games. 

STOKER Urs (SUI): Head Coach of German Olympic Team. He is from Switzerland. 

Special message from Akiyo NOGUCHI (Bronze medalist in Female Combined event)

Information of the next Congress (Vanesa)

Official closing ceremony (Vanesa, Taylor & Shinji)

After party (free conversation with some coffees, teas, beers, wines, Whiskeys, Vodkas, and others)

Real closing (See you at the 6th Congress venue!)